ČIP vs. TETOVANIE

Čo je to vlastne ten čip?
Čip je malý asi ako zrnko ryže, vyrábaný z neškodného materiálu, ktorý sa implantuje psíkom pod kožu, zväčša na ľavej strane krku. Na čipe je nahrané čislo, každý psík má svoje vlastné, ktoré slúži na identifikáciu psíka pri strate.
Implantácia čipu je pre psíka bezbolestná, je to ako injekcia.
Na to, aby ste čip mohli prečítať, potrebujete špeciálnu čítačku, ktorú by mal vlastniť každý veterinár a nájdete ju aj u mestskej polície.
Lenže čo ak sa mi psík stratí, niekomu sa zapáči a nebude mi ho chcieť vrátiť? S čipom sa dá veľmi ľahko vybabrať. Aj keby dotyčný, ktorý si vášho psíka nechal, išiel k veterinárovi, ľahko vedia čip prepísať. Alebo ho dotyčný nemusí priznať a nechá si jednoducho psíka doma na dvore, alebo na gauči. Nevravím ale, že s tetovaním sa to stať nemôže. Len pri strate psíka s tetovaním, máte doma jeho rodokmeň a všetky papiere, kde máte napísané číslo tetovania.
Evidenciu a číslo čipu svojho psíka si viete skontrolovať aj na centrálnom registri spoločenských zvierat - crsz.sk. A však povedzme si úprimne, kto si spamäti pamätá tak dlhé číslo, alebo ako sa bežný smrteľník bez čítačky k tomu číslu dostane? Nijak.
Čo to tetovanie?
Ja osobne som zástanca tetovania aj čipovania psíkov. Voľakedy sa čistokrvné psíky len tetovali, teraz tetovanie zostalo len u určitých plemien.
Tetovanie je síce mierne bolestivé, ale znesiteľné a šteniatko si ani nepamätá, že sa vôbec niečo také dialo. Tetuje sa špeciálnymi kliešťami.
Každý psík s preukazom pôvodu dostane od SKJ (Slovenská kynologická jednota) číslo SPKP (Slovenská plemenná kniha psov). Toto číslo je zapísané v rodokmeni a presne toto číslo sa psíkom tetuje, buď do ucha, alebo v oblasti brucha. Je to väčšinou jednoduché štvorciferné číslo, ktoré si ľahko zapamätáte.
Keď sa stratí psík s tetovaním, nie je už také ľahké si ho privlastniť, ale o to ľahšie identifikovať. Pretože to zvládne každý, kto si otvorí vyššie spomínaný register a opíše číslo z ucha. V momente Vám vyhodí telefonický kontakt na majiteľa.
Ucho sa nedá len tak odrezať, ale čip sa dá prekabátiť. Preto som rada, že môj pes má aj tetovanie a je aj začipovaný.
Čipovanie každého jedného psíka je na Slovensku zo zákona povinné. Či má preukaz pôvodu, alebo nie.