Prečo je pes s PP tak "drahý"?
Na úvod by sme si vlastne mali vysvetliť, čo to vôbec chov s pp znamená. Jedná sa o chov určitého plemena, konkrétne čistokrvných plemien uznané FCI. Cieľom chovu psov je produkcia funkčne zdravých psov so stavbou tela a povahou, typickou pre dané plemeno.
"Ja chcem chovať psy"... naozaj?
V prvom rade by si mal mať určite perfektný vzťah a dostatočné skúsenosti s plemenom, ktoré by si chcel chovať.
Treba si vymyslieť názov svojej chovateľskej stanice, musíš poslať žiadosť o chránenie názvu, kde vlastne navrhuješ šesť názvov. Posiela sa to na príslušnú zastrešujúcu organizáciu a treba uhradiť poplatok. Tento proces schvaľovania môže trvať aj viac ako tri mesiace. Názov chovateľskej stanice je dedičný a je nemenný.
Okej prejdime na tú zložitejšiu časť...
Každé plemeno aj tu na Slovensku má svoj klub. Kluby chovateľov, ktoré určujú podmienky do chovu. Zväčša to býva poradca chovu, ktorý tieto podmienky navrhne. Podmienky však schvaľuje celý výbor klubu. Podmienky chovnosti sú pre každé plemeno odlišné.
Psa, alebo fenu, ktorú chceš dať uchovniť teda musí spĺňať určité podmienky. Väčšinou to sú:
- pes/fena musí absolvovať aspoň jednu klubovú, alebo špeciálnu výstavu
- skúška z výkonu (platí väčšinou pre pracovné psy)
Každá skúška z výkonu je spoplatnená, takisto aj za výstavy je potrebné platiť, musíš taktiež zaplatiť za výber do chovu, za vydanie odporúčania na párenie a za každé jedno šteňa.
Po splnení všetkých podmienok, ktoré je nutné pre toto plemeno absolvovať, si môžeš svojho psíka nechať uchovniť.
Pes musí taktiež podstúpiť vyšetrenia kĺbov, u niektorých plemien to môžu byť aj vyšetrenia očí a mnohé iné, aby sa predišlo genetickému prenášaniu aj keď jedinec môže byť úplne zdravý.
Povedzme, že máš fenu. Musíš vybrať pre svoju fenu správneho partnera na krytie, vedieť niečo o jeho povahe a stavbe tela, vlastnostiach, úspechoch, poprípade o pracovných vlohách.
Predtým ako ideš fenku nakrývať a plánuješ vrh mal by si to ohlásiť vo svojom príslušnom klube, kde sa za povolenie tiež platí poplatok. Za každé jedno krytie psom musíš zaplatiť poplatok, ktorý si určuje majiteľ psa. Sumy sa pohybujú rôzne, zvyčajne okolo 500 eur a vyššie.
Keď sa ti teda podarí fenku nakryť, musíš nahlásiť počet šteniatok, aby každému jedincovi bolo pridelené SPKP, ktoré sa niektorým plemenám aj tetuje. Každé jedno šteniatko je zo zákona nutné začipovať, samozrejme treba ich aj zaočkovať a odčerviť.
Náklady na také jedno šteniatko s papiermi nie je vôbec sranda, veterinárne poplatky (očkovania, odčervenia, čipovanie, tetovanie, poprípade PET PAS), prikrmovanie a krmivo pre šteniatka, transport pokiaľ ide do inej krajiny, atď.
Myslím, že každý chovateľ, ktorý sa rozhodne chovať určité plemeno kŕmi či matku tak aj šteniatka kvalitným krmivom. Chovateľ je prvý človek s ktorým príde šteniatko do styku, preto je veľmi podstatné ako k tomu chovateľ pristupuje ako socializuje šteniatka a ako ich pripravuje na život a do nových domovov.
Už teda vieš prečo sú psíky s papiermi tak "drahé". Nie je to sranda, je to aj o zodpovednosti a kvalite. Ak si kúpiš psíka s papiermi, vieš, že dostaneš psa pripraveného na štart v novom domove, že dostaneš zdravého čistokrvného jedinca, máš poctivo zabezpečené, že psík bol odčervený, očkovaný, že je začipovaný poprípade aj tetovaný, veľa chovateľov pridá ku šteniatku aj štartovací balíček, aký, to už závisí od nich. Ale najdôležitejšie je, že dostaneš "hotového psíka" s neustálym poradenstvom a pomocou od chovateľa a nie psíka z množiarne.
O MNOŽIARNIACH BUDE NASLEDUJÚCI ČLÁNOK...
